Dünyanın Yedi Harikası

Dünyanın Yedi Harikası

Antik Çağ’da, devresinin teknolojik şartlarına göre inanılmaz yapılar olarak tariflenen ve bütünüyle insanlar doğrulusunda inşa edilmiş olan yapılara Dünya’nın yedi harikası adı verilmektedir. Bu kavram ilk kez milattan evvelce 5. yüzyıl’da Heredot doğrulusunda kullanılmış ve milattan evvelce 4. yüzyılda Sidonlu Antipatros doğrulusunda Dünya üstünde görülmeye değer yedi eser şeklinde ifade edilmiştir. Yedi harika içerisinden şu zamana kadar ulaşan tek eser, Mısır’daki Keops Piramidi’dir. Diğerleri depremler, yangınlar ve savaşlarla tamamiyle ya da büyük ölçüde yok olmuştur. Fakat Antik Çağ’ın tarihçelerinin anlatıları yardımıyla bu eserlerin bütün özellikleri bilindiği amacıyla temsilî resimleri çizilebilmekte ya da maketleri yapılabilmektedir.
Zeus Heykeli, milattan evvelce 450 senelerinde antik olimpiyat oyunları amacıyla inşa edilmiştir. 13 metre yüksekliğe sahip olan heykel, fil dişi ve metal parçalardan oluşmuş ve Yunanistan’ın Olympia (Olimpiya) bölgesindeki Partenon Tapınağı’nın ortamında yapılmıştır. Heykelden şu zamana kadar kalan birtakım parçalar, Fransa’da Louvre (Lur) Müzesi’nde sergilenmektedir.Artemis Tapınağı, günümüz İzmir il sınırları amacıyladeki Efes antik kentinde yapılmış bir tapınaktır. Lidya Kralı Croesus (Kıroesus) doğrulusunda milattan evvelce 550 senelerinde Tanrıça Artemis amacıyla inşa ettirilmiştir. Tamamen mermerden meydana gelen ve bronz heykellerle süslenen tapınak, milattan evvelce 356 senesinde yakılmıştır. Bu tapınaktan şu zamana kadar yalnızca birkaç mermer parçası ulaşabilmiştir.Halikarnas Mozolesi, milattan evvelce 350 senelerinde Kral Mausollos (Masolos) amacıyla yaptırılan bir anıt mezardır. Yüksekliği 45 metre olan ve mermerden oluşturulan bu eser bugünümüzde tamamiyle yıkılmıştır. Mozolenin mermer parçaları Bodrum Kalesi’nin yapımında da kullanılmıştır.

Rodos Heykeli, Yunanistan’ın Rodos Adası’nda bronzdan oluşturulan ve 32 metre yüksekliğe sahip olan bir heykeldir. Güneş Tanrısı Helios amacıyla inşa edilen ve ayaklarının altından yelkenli gemilerin geçtiği bu heykel, milattan evvelce 226 senesinde bir deprem neticesinde yıkıldı. Heykelin kalıntıları şu zamana kadar kadar ulaşamamıştır.

Babil Asma Bahçeleri, milattan evvelce 7. yüzsenede Babil Kralı Nebukadnezar doğrulusunda, ölen karısı Semiramis amacıyla yaptırılmıştır. Günümüz Irak’ın güneyinde kurulan bahçeler, sütunlarla desteklenen taraçalardan oluşmakta ve Fırat Nehri’nden pompalanan sularla sulanmaktaydı. Yangınlar ve savaşlar nedeniyle yok olan bu antik yapı da şu zamana kadar kadar ulaşamamıştır.
İskenderiye Feneri, Makedonya Kralı Büyük İskender doğrulusunda Mısır’ın İskenderiye kısenearında yaptırılmıştır. Milattan evvelce 290 senelerinde inşa edilen fener aşağı yukarı 160 metre yüksekliğindeydi ve fenerin aynası geceleri 50 kilometre uzaklığa kadar ışık saçıyordu. Depremlerle yıkılan fenerden şu zamana kadar birkaç parça ulaşabilmiştir.

Keops Piramidi, bütün antik yapıtlar ortamında en eski olanı ve şu zamana kadar dek ulaşanıdır. Milattan evvelce 2560 senelerinde Firavun Keops (Khufu) doğrulusunda aşağı yukarı 30 senede yaptırıldığı ön görü edilen bu anıt mezar, bubugünümüzde Mısır’ın Gize şehri yakınlarında bulunmaktadır. Her biri 2 ile 10 ton arasında değişen kireç taşı bloklarıyla inşa edilen ve aşağı yukarı 3 milyon taş bloğun kullanıldığı piramit, 145 metrelik yüksekliğiyle 4300 sene süresince dünyanın en yüksek yapısı olmuştur. Keops Piramidi, firavun odası (Fotoğraf 5.8) ve kraliçe odası olarak adlandırılan iki büyük oda ile bu odaları birbirine bağlayan dar geçitlerden meydana gelen bir yapıttır. Firavunun mumyasının olduğu oda, 10 metre uzunluğunda ve 6 metre yüksekliğinde olup odaya 50 metrelik bir dehlizle ulaşılmaktadır. Mısır’ın eski imparatorluk döneminden kalan bu yapıt, çöl koşullarının yıpratıcı etkisiyle yer yer aşınmış olsa da bubugünümüzde her sene yüz binlerce insanın ziyaret ettiği dev bir yapı olarak varlığını korumaktadır.
Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , , , , , , ,
Eklenme Tarihi: 5 Eylül 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın