Polonezköy – Gezilecek Yerler

Polonezköy  – Gezilecek Yerler

istanbul’un en sakin, en yeşil, en huzurlu ve en romantik kaçış noktalarından biri olan Polonezköy için bir gezi kılavuzu ve gezilecek yerler listesi hazırlamaya karar verdik.

Daha yoldayken dahi radyodan yükselen müziğe kendilerini kaptırmış günün turistleri. Sürücü hariç bütün yolcular açtıkları camlardan kollarını sarkıtmış, yüzlerine çarpan rüzgârın tesiriyle gözlerini kırpıştırıyorlar. Kimse konuşmuyor zira herkes büyülenmiş vaziyette.

Tepedeki ağaçlar yerlerinden o kadar hoşnutlar ki büyümüşler de büyümüşler, iri yaprakları göğü kapatmak üzere. Aralarından sızan gün ışığı önlerinde canlı bir filtre oluşturuyor.Çam ağaçları, kır çiçekleri, kuş sesleri ve ter temiz hava baş döndürüyor. Yanlarından geçip giden zerzevatçılara gülümsüyorlar. Onlar da arabadakilere el sallıyor.

Daha çok kısa süren tatiller için seçenek edilen Polonezköy, bu arada hafta sonları şehir hayatından sıkılıp günübirlik olarak gelen yerli turistlerle doluyor. Kahvaltı yapılıyor, hemen peşinden uzun bir yürüyüş, akşam da hanelerine dönüyorlar.


Yarım saatte erişilen bir tabiat kaçamağı..
Beykoz tarafından gelindiyse köyün girişinde sizleri Czestochova Meryem Ana Kilisesi ve yakınındaki kabirlik karşılıyor. 1842’ye kadar uzanan tarihiyle Türk konukseverlik ve hoşgörüsünün göstergesi ve Türkiye-Polonya arkadaşlığının bir simgesi olarak görülen Polonezköy netlikle gezilmesi, görülmesi ve öğrenilmesi şart olan bir yer. Polonezköy Gezi Kılavuzunu şu altbaşlıklara ayırdım:
-Polonezköy’ün Tarihi – Gezi Kılavuzu
-Polonezköy’e Nasıl Gidilir
– Polonezköy’de Gezilecek Yerler
-Polonezköy’de Ne Yapılır
-Polonezköy’de Alışveriş
– Polonezköy’de Ne Yenir, Ne İçilir
-Polonezköy Gezi Kılavuzu – Konaklama
Polonezköy Tarihi – Gezi Kılavuzu
Polonezköy’ü gezerken yanınızda kılavuz niteliğinde notlar taşıyın istedim. O yüzden, Polonezköy’ün kısaca tarihinden söz edeceğim. Şayet alakanızı çekmezse aşağıdaki erişim ve gezilecek yerler bölümüne geçebilirsiniz.
18.asrın nihayetinde Polonya Devleti, Rusya, Prusya ve Avusturya tarafından ayrılarak istila edildikten sonra Paris’te sürgünde bulunan Prens Adam Czartoryski başkanlığında tekrar heyetti. Özgürlüğüne ancak 120 yıl sonra, 1918 seneninde kavuştu ve bu vakit zarfında sadece Osmanlı İmparatorluğu, Polonya’nın parçalanmasını kabul etmedi.

Prens Czartoryski Polonya’nın bağımsızlığını Osmanlı İmparatorluğu ile beraber Ruslara karşı savaşarak elde edebileceğine inanmıştı. Bu amaçla 1841 yılında İstanbul’a ünlü yazar General Michal Czarkowski’yi göndererek ‘Şark Ajanlığı’ adıyla anılan Polonya Temsilciliği’ni kurdu. Czartoryski daha sonra koşulları gereği İslam dinine girdi ve Mehmet Sadık Paşa isim ve rütbesini aldı.1831 seneninde Polonya’da kanlı olarak bastırılan ayaklanmadan sonra Fransa ve Osmanlı’ya çok sayıda Polonyalı sığınmıştı. Czartoryski asker ailelerinin barınabilmesi için Prens Adam Czartoryski‘nin onayını alarak, o vakitlerde Çingene Konağı isimiyle hatıralan 5000 dönüm büyüklüğünde bugünkü Polonezköy topraklarını sonsuza dek kiraladı.O dönem Karaköy Saint Benoit Lisesi Lazarist papazlarının inek çiftliğinin bir bölümü olan bu topraklarda 1842 seneninde köy heyetti. Daha sonra bu topraklar 1881 seneninde Prens tarafından satın alındı ve Prens’in isminden esinlenerek ‘Adampol’, başka bir deyişle ‘Adam’ın Tarlası’ olarak adlandırıldı.

1853-1856 Kırım harbinde Polonyalılar, Polonya’nın kuruluşunu sağlayabilmek emeliyle takriben 8000 kişi ile Osmanlıların yanında ve Mehmet Sadık Paşa kumandasında harbe girdi. Kırım Savaşı sonrası Adampol’e yerleşen asker ve muhacirler verimsiz ve işlenmemiş bu toprakları çıplak elleriyle çiçek bahçelerine dönüştürdüler.

Sultan Abdülmecit de harp sonrası yayınladığı bir fermanla savaşa katılan subay ve askerleri ödüllendirdi ve köyde yaşayanlara vergi muafiyeti getirdi.

Bugün Türk – Polonya dayanışma ve konukseverliğinin bir sembolü haline gelen köyü Mustafa Kemal Atatürk, Franz Liszt, Gustave Flaubert, Pierre Loti ve Papa 23. Jean gibi ehemmiyetli isimler de ziyaret etmiştir. Polonezköy Gezi Kılavuzu’nin sıkıcı bölümünü geçelim:) Hadi gelin nasıl gidilir , neler yapılıra ve gezilecek yerlere bakalım.polonezkoy tabiat parkı

Polonezköy’e Nasıl Gidilir?

Polonezköy’e Kendi Aracınızla Erişim: En kolay ve konforlu tercih

Avrupa yakasından gelenler için Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’nü geçtikten sonraki ilk sapak, Anadolu yakasından gelenler için Fatih Sultan Mehmet Köprüsü son çıkış olan ‘Kavacık’ sapağından girdikten sonra biraz ilerledikten sonra Yeni Riva Yolu’na giriliyor. (Düz olarak giden yol, sağdaki ikincil yola girmeyin.)

Yeni yol asfalt ve konforlu. Viyadüklerden geçtikten sonra sağ tarafta Acarkent’i göreceksiniz. 4.5 kilometre daha gittikten sonra Polonezköy sapağına girin ve tabelalar Polonezköy’e kadar devam edecektir.

Polonezköy’e Toplu Taşıma Araçları ile Erişim

D1 Polonezköy-Üsküdar/Kadıköy hattı toplu taşıma hizmeti vermeye başlamıştır. Tek istikamet sefer müddeti: 110 dakika, tek bilet.

  • Kadıköy Kalkış

Cumartesi: 06.30, 10.00, 14.00, 18.00

Pazar: 06.30, 10.00, 14.00, 18.00

  • Polonezköy Muhtarlık Kalkış

Cumartesi: 08.00, 12.00, 16.00, 20.00

Pazar: 08.00, 12.00, 16.00, 20.00

Polonezköy erişimi ve hareket saatleri için İETT nin sitesine bakmak isterseniz aşağıya link bırakıyorum:

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , , , , , ,
Eklenme Tarihi: 24 Eylül 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın